تبلیغات شما اینجا پکیج تصفیه فاضلاب طراحی سایت
بستن تبلیغات [X]
پایگاه اطلاع رسانی اخبار روز
پایگاه اطلاع رسانی اخبار روز

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اعتراض مربیان پیش‌دبستانی به آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت: وضعیت مربیان پیش‌دبستانی در آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش امروز در کمیسیون آموزش مجلس بررسی خواهد شد.

اعتراض مربیان پیش‌دبستانی به آزمون استخدامی آموزش و پرورش


قاسم جعفری با اشاره به اعتراض مربیان پیش دبستانی نسبت به آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت:‌قرار است امروز مسئولان آموزش و پرورش به جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیایند و اگر آنها به وعده خود عمل کرده و به جلسه بیایند، وضعیت مربیان پیش دبستانی را در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش بررسی خواهیم کرد.


وی افزود:‌باید برای حل مشکل مربیان پیش دبستانی که اغلب آنها زنان هستند، چاره‌ای اندیشید. جذب نیروی زن در آزمون استخدامی آموزش و پرورش محدود است و این موضوع باعث شده تا بسیاری از مربیان پیش دبستانی که از میان زنان هستند از شرکت در آزمون بازبمانند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرط سنی را برای مربیان پیش دبستانی لحاظ کرده‌اند به گونه‌ای که به ازای سنوات خدمت به حداکثر سقف سنی آن‌ها اضافه می‌شود که بر این اساس تعداد دیگری از مربیان پیش دبستانی از شرکت در آزمون باز می‌مانند و باید این موضوع را حل کرد.

به گزارش تسنیم،‌ امروز تعدادی از مربیان پیش دبستانی در اعتراض به آزمون استخدامی آموزش و پرورش مقابل مجلس تجمع کرده‌اند.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 546 ،
گروه تکفیری، صهیونیستی داعش ۳۰ غیر نظامی را در شهر ساحلی سرت در شرق لیبی به قتل رساند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، منابع محلی اعلام کردند گروه تکفیری، صهیونیستی داعش روز گذشته پس از درگیری با ارتش و نیروهای محلی در شهرسرت، به یک منطقه مسکونی در این شهر یورش برد.

عناصرتکفیری داعش پس از ارتکاب جنایت جدید در شهر سرت و قتل عام دست کم ۳۰ غیر نظامی از این منطقه عقب نشینی کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان از سرت، منابع محلی اعلام کردند عناصر تکفیری، صهیونیستی داعش همچنین بندر سرت در ۵۰۰ کیلومتری شهر طرابلس را تحت کنترل خود درآوردند.
بندر سرت از چند روز پیش شاهد درگیری های شدید میان گروههای مسلح تندرو و ارتش لیبی با حمایت اهالی این شهر ساحلی است.

گروه تکفیری، صهیونیستی داعش روز چهارشنبه گذشته نیز با سلاح های سنگین و نیمه سنگین مناطق مسکونی شهر سرت را به شدت گلوله باران و تعدادی ازغیرنظامیان را کشت یا زخمی کرد.

پس از سقوط معمر قذافی دیکتاتورسابق لیبی در سال ۲۰۱۱ شهرهای مختلف این کشور صحنه خشونت و درگیری های شدید میان گروههای مسلح رقیب است. عناصر تکفیری، صهیونیستی داعش نیز از هرج و مرج و ناآرامی ها در لیبی استفاده می کنند و بخش های از مناطق شرق این کشورازجمله شهر سرت را اشغال کرده اند.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 571 ،

زنان ایرانی در عرصه‎های سیاسی پابه‎پا‌ی مردان حضور دارند در گزارش زیر با برخی چهر‌ه‌های شناخته شده در این زمینه آشنا خواهیم شد.
در دنیای امروز زنان زیادی گوی سبقت را از مردان ربوده‌اند و با تکیه بر کرسی‌های قدرت عملا جامعه را متقاعد کرده‌اند که در سیاست توانمند هستند و خود را به عنوان رکنی برای توسعه سیاسی به جامعه معرفی کرده‌اند. حضور زنان در بالاترین سطح فعالیت سیاسی هم ناشی از اراده آنان برای تحقق رویاهایشان و هم به معنای کم‌رنگ شدن باورهای مردسالارانه و زن ستیزی در جامعه است.

در جامعه امروز ایران هم زنان تحصیلکرده‌ بسیاری پا به پا‌ی مردان در عرصه‌های مختلف از جمله سیاسی حضور دارند که در این گزارش با برخی چهر‌ه‌های شناخته شده در این زمینه بیشتر آشنا خواهیم شد.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

مرضیه افخم

مرضیه افخم، دی ماه ۱۳۴۱ در تهران به دنیا آمد. وی مدارک فوق لیسانس مطالعات منطقه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی و لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران را در کارنامه تحصیلی خود دارد. وی دیپلمات ایرانی، از دهم شهریور 1392 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شد. او رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه هم هست و نخستین زنی است که به سمت سخنگویی یک وزارت‌خانه در ایران منصوب شده است.

مرضیه افخم همچنین سمت‎هایی چون معاون اداره اطلاعات وانتشارات، معاون اداره رسانه‌های گروهی، رئیس اداره رسانه های گروهی، مدیرکل اطلاعات و مطبوعات، مشاور وزیر امور خارجه، کارشناس ارشد حوزه وزیر، معاون مدیرکل دیپلماسی عمومی، معاون دیپلماسی عمومی مرکز، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی ورسانه‌ای را در کارنامه خود دارد که وی را به عنوان زنی موفق در تمامی امور به جامعه معرفی می‎کند.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید
الهام امین‌زاده


الهام امین‌زاده در سال ۱۳۴۳ در شهر شیراز به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترا در حقوق بین‌الملل از دانشگاه گلاسگو‌ در بریتانیا‌ است. از سوابق سیاسی وی می‌توان به عضویت در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم تهران اشاره کرد. وی همچنین از سوی دکتر روحانی به عنوان معاون حقوقی رئیس جمهور انتخاب شده است.

وی سوابق کاری مختلفی همچون معاونت پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، تدریس در دانشکده‌های حقوق دانشگاه تهران، امام صادق، علامه طباطبایی، دانشکده علوم قضایی و اداری قوه قضائیه، عضویت در هیئت همراه وزیر امور خارجه در کشور مصر،عضویت در هیئت پارلمانی اعزامی به کشور هلند، عضویت در هیئت پارلمانی همراه رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد - نیویورک، ریاست کمیته حقوقی انجمن حمایت از مصدومین شیمیایی، ریاست کمیته حقوقی جمعیت دفاع از ملت فلسطین و معاونت پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را نیز در پرونده خود دارد که بر موفق بودن وی صحه گذاشته است.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

شهیندخت مولاوردی

شهیندخت مولاوردی در سال ۱۳۴۴ در شهر خوی در استان آذربایجان‌غربی دیده به جهان گشود. وی سال 1363 در دوره کارشناسی حقوق دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد و پس از پایان دوره کارشناسی به مدت چهارسال در آموزش و پرورش منطقه 3 تهران مشغول به تدریس شد، و با قبولی دوره کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی به این فعالیت خود پایان داد.

مولاوردی پایان‌نامه خود را با موضوع "بررسی اقدامات بین‌المللی مقابله با خشونت علیه زنان" ارائه کرد. وی چندین کتاب در حوزه حقوق زنان همچون "موازین بین‌المللی حقوق زنان"، "مقابله با خشونت علیه زنان در کشورهای اسلامی"، "کالبدشکافی خشونت علیه زنان"، " بیم‌ها و امیدها: درآمدی بر جایگاه حقوق زن در قوانین جمهوری اسلامی ایران" و... به نگارش درآورده است. نویسندگی مولاوردی با دریافت ابلاغ سردفتری در دی ماه 1386 کمرنگ شد. وی همچنین مهر سال 1392 با حکم دکتر روحانی، به سمت معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده منصوب شد.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید


معصومه ابتکار

معصومه ابتکار، فرزند دکتر تقی ابتکار در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد. وی همراه والدین خود از سه تا 9 سالگی در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست آمریکا به خاطر ادامه تحصیل پدر در رشته دکترای مکانیک، اقامت داشت. ابتکار پس از بازگشت به تهران، تحصیلات خود را در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال 1356 وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال 60 تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در رشته تکنولوژی پزشکی و فوق لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس کسب کرد.

معصومه ابتکار در دوران دانشجویی به عنوان سخنگوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شناخته شد. این عنوان که یکی از دلایلش تسلط وی به زنان انگلیسی بود، بعدها سبب سپردن مسئولیت سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به وی شد.

او اولین زن در جمهوری اسلامی ایران بود که به هیات دولت راه یافت و طی سال‌های 1376 تا 1384 در سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست انجام وظیفه نمود. در عین حال دکتر ابتکار به تدریس در دانشگاه تربیت مدرس مشغول بوده و هم اکنون دانشیار گروه ایمونولوژی این دانشگاه است.

دکتر ابتکار در سال 1384 به دلیل تلاش‌هایش در سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و نقشی که در آن دوران برای بهبود همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی داشت به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» سال 2006 سازمان ملل متحد انتخاب شد.

مـرکز صلح و محیط زیست به عنوان یک سـازمان غیردولتی در سال 1384 به پیشنهاد و تلاش وی به منظور ایجاد زمینه تبادل نظر و گفت و گو پیرامــون مسایـل محیـط زیست در سطـوح ملـی، منطقـه‌ای و بیـن‌المللی و بـرقـراری ارتبـاط با علاقمندان و متخصـصان محیط زیست تاسیس شد. وی رییس هیات مدیره مرکز صلح و محیط زیست است.

معصومه ابتکار در سال 1385 از سوی مردم تهران به عنوان عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران برگزیده شد. وی برای نخستین بار کمیته محیط زیست در این شورا را با حدود 20 کارگروه تخصصی به راه انداخت و مسئولیت این کمیته را عهده دار شد.

روایت معصومه ابتکار از وقایع درون سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران تنها کتابی است که از این ماجرا توسط طرف ایرانی به زبان انگلیسی نگارش یافته و توسط انتشارات تالون بوکز در کانادا با عنوان Takeover in Tehran منتشر شده است. این کتاب به زبان‌های فارسی و عربی نیز ترجمه و به ترتیب با اسامی "تسخیر" و "صراع فی طهران" در تهران و بیروت به چاپ رسیده است. انتشار این کتاب به سه زبان در سال های 1379 و 1380 صورت گرفت.

دکتر معصومه ابتکار شهریور سال 1392 از سوی دکتر روحانی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد.

زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید


فاطمه آلیا

فاطمه آلیا متولد سال 1335 در تهران است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است و به عنوان نماینده مردم تهران در دوره‌های هفتم تا نهم در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است.

آلیا سوابق کاری عضویت در هیئت عالی نظارت مجلس شورای اسلامی، عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تدریس در مراکز تربیت معلم، ریاست فراکسیون حمایت از حقوق معلولان، ریاست کمیته حقوق بشر مجلس، عضویت در کمیسیون فرهنگی و ریاست کمیته زنان و خانواده مجلس هفتم و سمت قائم مقامی امور زنان در سازمان صدا و سیما را در پرونده خود دارد.

وی همچنین عضو جبهه پایداری می‌باشد.
زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

لاله افتخاری

لاله افتخاری سال 1338 در شهرستان شاهرود و خانوده ای مذهبی و اهل علم متولد شد. وی علیرغم اشتیاق به تحصیل و اخذ رتبه اول تحصیلی، بدلیل اعمال محدودیت های دینی و نامناسب بودن فضای آموزشی نزد مادر به فراگیری علوم حوزوی پرداخت. در سن 16 سالگی به راهنمایی پدر و مادر با عزیمت به سمنان، در حوزه علمیه آن شهر به تدریس و اداره آنجا مشغول گردید ولی پس از چند ماه بر اثر مزاحمتها و اشکال تراشی‌های ساواک مجبور به بازگشت به شهر خود شد.

در زمان جنگ تحمیلی پدر و همسر او به فرمان امام (ره) به جبهه‌های جنگ عزیمت و هر دو درسال 1365 در عملیات کربلای 4 به درج رفیع شهادت نائل گردیدند. پس از شهادت دو عزیز، وی از پایه سوم دبیرستان به ادامه تحصیل پرداخت و پس از عزیمت به شهرهای مشهد و تهران ، جهت تحصیل در مقاطع عالیه ضمن انتخاب به عنوان دانشجوی نمونه کشور، در سال 80 مدرک دکترای علوم قرآن و حدیث خود را با درجه عالی از دانشگاه تهران اخذ نمود و پس از پایان تحصیل به تدریس و تحقیق در حوزه و دانشگاه مشغول گردید.

دکتر افتخاری در سالهای 82 و 86 با عضویت در حزب آبادگران ایران اسلامی و جبهه متحد اصولگرایان،از سوی مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر و لواسانات به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

مدیریت گروه الهیات دانشگاه شاهد و احیا و بازسازی آن، راه اندازی گروه علوم قرآنی و فقه در دانشگاه شاهد، عضویت در هیئت رئیسه کمیسیون آموزش وتحقیقات در مجلس هشتم، استادیاری دانشگاه شاهد، مسئول حوزه علمیه خواهران شهرستان سمنان، تدریس در دانشگاه های شاهد، علوم حدیث، اصول الدین و علامه طباطبایی (ره) و ریاست کمیته پیگیری امور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور بخشی از سوابق شغلی وی می‌باشند.زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

فاطمه رهبر

فاطمه رهبر متولد سال 1343 در تهران و دانش آموخته کارشناسی ارشد ارتباط تصویری دانشکده هنر و معماری است که از نوجوانی با شرکت در تظاهرات و راهپیمایی‌های دانش آموزی و عمومی بر علیه رژیم منحوس پهلوی، پا در عرصه فعالیت سیاسی گذاشت. از دیگر سوابق فعالیت های سیاسی،علمی، فرهنگی و اجتماعی وی می توان به عضویت در 7 دوره شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی از سال 1377، موسس واحد خواهران حزب موتلفه اسلامی سال 1375، تدریس هنرجویان دانشکده هنر از سال 1374اشاره کرد

رهبر همچنین دبیری شورای عالی سیاستگذاری اینترنت صداوسیما، مدیریت طرح و توسعه سیستم‌های رایانه‌ای سازمان و نماینده 3 دوره هفتم، هشتم ونهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را در رزومه شغلی خود دارد و او را به عنوان زنی موفق معرفی می‌کند.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید


نیره اخوان بیطرف


نیره اخوان بیطرف متولد سال 1335 در درود می‌باشد. وی دارای فوق لیسانس فقه و مبانی اسلامی است و بر زبا‌ن‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد. وی نماینده مردم اصفهان در دوره‌های پنجم، هفتم و نهم در مجلس شورای اسلامی بوده و از دیگر سوابق وی می‌توان به مسئولیت امور بانوان مراکز سی گانه صدا و سیما و عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی و مجلس و عضو فراکسیون زنان در هنگام بررسی لایحه حمایت از خانواده اشاره کرد.زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

حلیمه عالی

حلیمه عالی متولد سال 1349 در زابل است. وی پزشک متخصص داخلی و نخستین نماینده زن مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی می‌باشد. عالی در دور دوم از انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با اکتساب بیش از هفتاد هزار رأی، دومین نماینده حوزه انتخابی زابل، زهک و هیرمند شد.

زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

سکینه عمرانی

سکینه عمرانی متولد سال 1351 در سمیرم است. وی دارای فوق لیسانس علوم جانوری (گرایش فیزیولوژی) است و به زبان انگلیسی
تسلط دارد و نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سمیرم در استان اصفهان است. از دیگر سوابق وی می‌توان به دبیری در آموزش و پرورش اشاره کرد.زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

مهناز بهمنی
مهناز بهمنی متولد1349 در سراب است و دارای فوق لیسانس مدیریت می‌باشد و به زبان انگلیسی تسلط دارد. وی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سراب در استان آذربایجان شرقی است.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

شهلا میرگلوی بیات

شهلا میرگلوی بیات متولد 1343 در تهران است و دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان می‌باشد. وی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ ساوه و زرندیه در استان مرکزی است.


زنان سیاستمدار ایرانی را بشناسید

زهره طیب زاده نوری


زهره طیب‌زاده نوری متولد 1339 در تهران است. وی از اعضای جبهه پایداری ، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در استان تهران است. وی در دولت نهم رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بوده است. از دیگر مسئولیت‌های وی می‌توان به عضویت در هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 593 ،

خبرگزاری روسی اسپوتنیک مدعی شد ایران تا پایان سال بعد و برداشته شدن تحریمها، روزانه صدها هزار بشکه نفت تولید می کند
خبرگزاری روسی اسپوتنیک (sputniknews) نوشت: "سازمان اطلاعات انرژی آمریکا می گوید ایران تا پایان سال بعد میلادی و بعد از برداشته شدن تحریم ها، صدها هزار بشکه نفت تولید خواهد کرد."
طی گزارش منتشر شده از طرف این سازمان، آنها انتظار دارند که با لغو کامل تحریم های اقتصادی، ایران تولید نفت را افزایش داده و تا پیش بینی کرده اند تا پایان سال 2016 ایران ششصد هزار بشکه نفت خام تولید خواهد کرد.
اسپوتنیک با اشاره به اینکه سرعت و میزان این افزایش به هرچه سریعتر محقق شدن شروط برداشته شدن تحریمها بستگی دارد، نوشت: "احتمالا این افزایش در نیمه دوم سال 2016 رخ خواهد داد."
سازمان اطلاعات انرژی آمریکا تصریح کرد که افزایش تولید نفت ایران منجر به فشار نزولی بر بازار جهانی شده نفت در سال 2016 می شود. دیگر کشورهای صادر کننده نیز از تولید خود خواهند کاست تا با ایران مطابق شوند.
این منبع خبری به نقل از سازمان آمریکایی نوشت: "اضافه شده تولیدات ایرن، در بازاری که مصرف نفت در آن روبه کاهش است، موجب کاهش قیمت بیش از آنچه انتظار میرفت، می شود."
در این گزارش آمده که قیمت نفت خام برنت دریای شمال که بطور میانگین در ماه جولای بشکه ای 57 دلار بود، در سال 2016 به 59 دلار خواهد رسید. این درحالی است که پیش بینی ها تا 67 دلار نیز خبر می دادند.
ایران، یک غول نفتی بعد از لغو تحریم ها
کد مطلب: 437708
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 531 ،
یک نماینده اصلاح طلب مجلس ضمن پیش بینی اقبال عمومی نسبت به اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس، گفت که عقلای قوم باید کسانی را برای حضور در مجلس آینده معرفی کنند که رد صلاحیت نشوند.


حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد پورفاطمی اظهار کرد: طبیعتا اصلاح طلبان وارد عرصه انتخابات خواهند شد ولی برای ارزیابی در مورد رقابت های انتخاباتی باید ببینیم چه کسانی تایید می شوند. نظر من این است که اگر اصلاح طلبان تایید شوند اقبال عمومی نسبت به اصلاح طلبان اقبال خوبی خواهد بود چرا که اصلاح طلبان در مناطق مختلف با توجه به شعارهایی که دارند و کارهایی که کردند بین مردم وضع خوبی دارند.

وی درباره احتمال فعالیت مشترک اصلاح طلبان و جریان اعتدال در انتخابات آینده مجلس نیز گفت: دولت خودش رسما کاری انجام نمی دهد ولی اصلاح طلبان از نظر فکری به دولت نزدیک خواهند بود.

شاید نیروهایی که در مجموعه دولت بودند و استعفا دادند هم در جمع اصلاح طلبان بگنجند البته نمی توان گفت که 100 درصد با هم به توافق خواهند رسید ولی در خیلی جاها به هم نزدیک خواهند بود.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس درباره وضعیت جریان غالب در دولت بین مردم نیز یادآور شد: الان فکر دیگری روی کار آمده که مردم بیشتر به این فکر و اندیشه اقبال دارند و امیدواریم آنچه نهایتا در انتخابات آینده حاصل می‌شود نیز به نفع مردم و نظام باشد.

پورفاطمی با بیان اینکه اصلاح طلبان به شکل منسجم وارد انتخابات آینده مجلس خواهند شد ، گفت: در بین اصلاح طلبان عقلای قوم باید بنشینند و مجموعه ای را معرفی کنند که هم رد صلاحیت نشوند و هم بتوانند برای کشور مفید باشند. ما امید داریم افرادی از هر دو جریان وارد جریان انتخابات شوند که بر مبنای منطق و اصول مشخصی حرکت کنند. در این صورت پذیرش بیشتری هم بین مردم نسبت به این افراد وجود خواهد داشت.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 529 ،

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم پارسا و پرهیزگار مرحوم حجۀ الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ عبدالعلی قرهی، را تسلیت گفتند.

به گزارش «تابناک» متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

درگذشت عالم پارسا و پرهیزگار مرحوم حجۀ الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ عبدالعلی قرهی را به ارادتمندان و بازماندگان ایشان بویژه فرزند فاضل و بزرگوار ایشان جناب حجۀ الاسلام آقای حاج شیخ محمّد حسن قرهی تسلیت عرض میکنم. آن مرحوم عمری را با طهارات و تقوا و خدمت به دین و علم گذرانیده و سالهای طولانی در نجف و قم در کنار امام راحل عظیم الشأن، حضوری وفادارانه و صمیمی داشتند و یاد نیک ایشان همواره در خاطر اینجانب باقی است. از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علّو درجه برای آن مرحوم مسألت مینمایم.

سید علی خامنه ای
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 501 ،

دبیر شورای نگهبان گفت: نظر بنده هم این است که برجام باید به صورت لایحه به مجلس برود.


آیت الله جنتی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت الله احمد جنتی خطیب موقت نمازجمعه تهران و دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های دوم امروز نمازجمعه تهران در سخنانی ضمن اینکه خودش و نمازگزاران را به تقوای الهی دعوت کرد، به موضوع هسته‌ای به عنوان موضوع روز کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مسئله هسته‌ای امروز همه جا حرفش مطرح است. تیم مذاکره کننده زحمات زیادی کشیدند و واقعاً شبانه روز کار کردند تا به این نتیجه رسیدند و آنطور که می‌گویند و علی القاعده ما هم تصدیق می‌کنیم، حداکثر توانشان را به کار بردند و به این نتیجه رسیدند و اگر می‌توانستند و ممکن بود، مسلماً صددرصد نتیجه می‌گرفتند اما درصد نتیجه متأسفانه صددرصد نشد. چاره‌ای هم نبود زیرا نمی‌شود و آن طرف هم می‌خواهد همین کار را بکند و باید بده و بستان شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که متن فراهم شده به دقت مطالعه شود و در مسیر قانونی پیش‌بینی‌شده قرار بگیرد و در صورت تصویب مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل و راه آن بسته شود. زیرا آنها نقض عهد می‌کنند و همیشه کارشان نیز همین است و اگر صدتا امضا هم بکنند آخرش هر وقت دلشان بخواهد زیر امضایشان می‌زنند و فقط از ما می‌خواهند که به عهدمان وفادار باشیم.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در ادامه به موفقیت هسته‌ای طی سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: ما پیشرفت‌ها و موفقیت‌های بسیار جانانه‌ای در زمینه‌ای هسته‌ای داشته‌ایم که از جمله آنها آب سنگین اراک، مسائل مختلف تولید رادیو دارو، کشف سلول‌های سرطانی، غنی‌سازی 20 درصد که موفقیت بسیار بالایی بوده است را می‌توان از جمله این پیشرفت‌‌ها دانست که متأسفانه ما فعلاً نمی‌توانیم از تمامی آن استفاده کنیم. این هست تا بعد ببینیم که چکار می‌کنیم اما واقعاً بنده به همه دانشمندانمان و همه دست‌اندرکاران به دلیل این موفقیت‌هایی که داشته‌اند تبریک عرض می‌کنم. ان‌شاءالله خداوند اجرشان دهد.

آیت‌الله جنتی با اشاره به اینکه بحث‌هایی در کشور مبنی براینکه برجام باید در مجلس تصویب شود یا خیر، تأکید کرد: در حال حاضر بحث‌هایی وجود دارد که از نظر حقوقی باید بررسی شود و آن راجع به این است که باید توافق به مجلس برود یا نرود. بسیاری معتقدند که بنده هم به نظرم این عقیده درست باشد که این توافق جزو موافقت‌نامه‌هایی است که باید به مجلس برود و مجلس آن را امضا و تصویب کند که اگر این خوب جور باشد دولت باید لایحه‌ای بدهد، البته این نظری است که افرادی هم دارند اما در مقابل آن نظری وجود دارد که لازم نیست به مجلس برود و شورای عالی امنیت ملی می‌تواند راجع به آن تصمیم بگیرد، البته آمادگی‌هایی در مورد هرکدام وجود دارد. ما دیگر نمی‌توانیم تعیین و تکلیف کنیم و باید مقامات مسئول به آن رسیدگی کنند و زودتر هم تکلیف آن را معین کنند که بیش از این بلاتکلیف نماند.

وی اضافه کرد: این را باید بدانیم که بحث هسته‌ای یک مسئله ملی است و حزبی، جناحی و جریانی نیست. نباید کسانی برای مقاصد اصلی و ناباب خودشان از این استفاده ابزاری بکنند. این مسئله ربطی به فلان حزب، جریان و یا فلان شخص ندارد، بلکه یک مسئله ملی است.

دبیر شورای نگهبان با تأکید براینکه استفاده ابزاری و جناحی از موضوع هسته‌ای در امر انتخابات و جاهای دیگر درست نیست، اظهار داشت: بالاخره باید مصلحت ملت را درنظر گرفت. نباید از این افزار سوءاستفاده کرد.

آیت‌الله جنتی در بخش دیگری از سخنانش به بیانات مقام معظم رهبری در عید سعید فطر اشاره کردو آن را مثل دیگر بیانات ایشان شافی و کافی دانست و افزود: ایشان فرمودند که مواضع ما در مقابل آمریکا فرقی نکرده و نمی‌کند و ربطی هم به این مسئله هسته‌ای ندارد. ما ضد استکبار هستیم و از مستضعفین در هرجای عالم حمایت می‌کنیم. ما از مجاهدین و مقاومت فی سبیل‌الله دفاع می‌کنیم. ما از مردم فلسطین و مجاهدین لبنان دفاع می‌کنیم و هرجای دیگر عده‌ای در راه خدا جهاد می‌کنند و کشته می‌شوند و کشته می‌دهند و یا حتی مجروح می‌شوند نیز از همه آنها دفاع می‌کنیم و این مواضع ما کاری به مسئله هسته‌ای ندارد؛ مواضع ضد آمریکایی ما به قوت خودش باقی‌است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید سعید فطر فرمودند که سیاست‌های ما در منطقه با آمریکا 180 درجه اختلاف دارد. باید این معلوم باشد که آنها خیال نکنند که اگر ما قراردادی گذاشتیم و توافقی کردیم، تسلیم نظرات آنها می‌شویم.

خطیب موقت نمازجمعه تهران همچنین در بخش دیگری از سخنانش از مسئولان اجرایی و تقنینی کشور خواست که به مشکلات اقتصادی مردم برسند.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی مردم را از پا درمی‌آورد گفت: باید مسئولان به مشکلات اقتصادی مردم رسیدگی کنند. ما مشکلات اقتصادی، اشتغال و مسکن داریم اینها با حرف و شعار و گفتن در یک تریبون و جاهای دیگر حل نمی‌شود. حل این مشکلات تلاش، کار صادقانه، مخلصانه و مجاهدانه می‌خواهد. حل اینها یک جهاد می‌خواهد.

وی در ادامه اظهار داشت: مردم و کسانی که دلشان می‌سوزد باید کمر ببندند و مجاهدانه کار کنند. محافظه‌کاری و صورت‌سازی نباید بشود، بلکه باید با جدیت کار شود. خلاقیت‌ها و سرمایه‌ ها باید به کارگرفته شود. مردم باید به صحنه بیایند و کارها و مسائل اقتصادی به دست مردم داده شود. تولید باید بالا برود، البته اینها مسائل کلی و اصولی مملکت است که اگر ما به ان نپردازیم عواقب خوبی در انتظارمان نیست.

دبیر شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش به موضوع انتخابات خبرگان رهبری و مجلس دهم شورای اسلامی که قرار است در روز 7 اسفند امسال برگزار شود اشاره و تأکید کرد: مسائل زیادی در این‌باره وجود دارد.خبرگان قطعاً اهمیتش از مجلس بیشتر است اگر افراد صالح و همان‌هایی که باید بروند در این مجلس بروند و مجتهد، عادل، زمان‌شناس باشند و ولایت فقیه را نیز قبول داشته باشند و در قول و عمل و عقیده نیز ملتزم به ولایت فقیه و قانون اساسی باشند، هیچ مشکلی برای مملکت پیش نمی‌آید و بهتر از گذشته هم خواهد شد اما اگر احیاناً افرادی در خبرگان بروند که این شرایط را ندارند و بخواهند به ضرب و زور و هرجوری که هست آنها را وارد کنند، چه عددشان کم یا زیاد باشد، آنجا وضعیت نابابی پیدا می‌کند.

آیت‌الله جنتی در همین زمینه ادامه داد: بنده به اینها می‌گویم که خبرگان هیچ رنگ سیاسی نباید داشته باشد. مجتهدین و درس خوانده‌های حوزه می‌خواهند به این مجلس بروند، اینها افرادی هستند که واردند و همه چیز را از جمله رهبر را قبول دارند که باید وظیفه مخصوصی قانون اساسی برعهده آنها گذاشته است را قبول کنند البته تا الآن نیز خداوند حفظ کرده و مجلس خبرگان رنگ سیاسی نداشته اما از این به بعد این نگرانی هست که عده‌ای در تلاشند که به مجلس خبرگان رنگ سیاسی بدهند و بعد وقتی به آنجا رفتند هر چه دلشان می‌خواهد بگویند، بنده نمی‌خواهم بگویم که چه کارهایی می‌خواهند بکنند. کارهایی می‌خواهند بکنند که اگر موفق شوند، انشاءالله که موفق نخواهند شد، مشکلاتی برای کل نظام، مملکت و انقلاب بوجود می‌آورند. اینها را اجمالاً بنده می‌گویم و باید حواسمان جمع باشد.

وی در ادامه ضمن اینکه از شورای نگهبان خواست که بیش از همه مراقب باشد و افراد سالم و ناسالم را شناسایی و آنها را از هم جدا کند، افزود: البته این کار بسیار سنگینی است. البته انتخابات مجلس را نیز در پیش داریم که آن هم وظایف و شرایط خودش را دارد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران همچنین تأکید کرد: یک کسانی هستند که می‌خواهند هرجایی که مقاومت و قاطعیتی هست و تسلیم نمی‌شود را بشکنند، چه شورای نگهبان و چه قوه قضاییه و چه جاهای دیگر باشد. اینها نظرشان این است که همه باید تسلیمشان باشند و نظرات اینها را تأمین بکنند و در انتخابات هر کسی را که اینها می‌خواهند تأیید شود و هر کسی که نمی‌خواهند رد شود. البته در خبرگان هم همینجور است.

آیت‌الله جنتی در ادامه با اشاره به اجرای حکم پرونده مهدی هاشمی رفسنجانی، از قوه قضاییه به این منظور و به جهت رسیدگی به این پرونده تقدیر و تشکر کرد و گفت: بنده از آیت‌الله لاریجانی و دوستانی که در این قضیه اخیر کار کردند و زحمت کشیدند و یک پرونده بیش از 20 هزار صفحه‌ای را خاتمه دادند و علی رغم همه فشارهایی که بر افراد و اشخاص و مقامات بود، کار خودشان را انجام داده و تسلیم فشارها نشدند، تقدیر می‌کنم. این برای خیلی‌ها گران تمام می‌شود.

وی در همین زمینه ادامه داد: اینها دلشان نمی‌خواست که این کار بشود. گزارش‌ها به ما نشان می‌دهد که عده‌ای در آینده می‌خواهند با نشر حرف‌های راست و دروغ قوه قضاییه را تضعیف کنند و قدرتش را بگیرند تا دیگر جرأت نکند با آنها برخورد کرده و این قاطعیت‌ها را نداشته باشد. همین‌ها می‌خواهند با شورای نگهبان برخورد کنند تا دیگر قرص نایستد و بگوید که این صلاحیت ندارد و آن نباید تأیید شود. آنها با قاطعیت‌ها مخالفند. بنده نمی‌دانم اما خدا به تو پناه می‌برم که اینها چجور فکر می‌کنند. آنجایی که به نفعشان نیست می‌گویند تقلب شده که نمونه آن را در سال 88 دیدیم و گفتند که تقلب شده. آنها بدون اینکه دلیل بیاورند گفتند که تقلب شده. دلایلت را به مردم و رهبری مبنی بر تقلب عرضه کن، فقط گفتند که تقلب شده و بلوا را به پا کردند.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: همین‌ها در جایی که به نفعشان تمام شده به جای اینکه تقدیر و تشکر کنند و همانطور که خودشان هم می‌گفتند که این دموکراسی ترین انتخابات است، می‌گویند که شورای نگهبان دستگاه‌های امنیتی می‌خواستند سلامت انتخابات را مخدوش کنند اما نتوانستند و از مردم ترسیدند. خدایا انصاف و حق‌گویی کجاست.

آیت‌الله جنتی با طرح این سوال که چه کسانی را به این تقلب متهم می‌کنید، گفت: دستگاهی را متهم می‌کنید که مسئولان ائمه جماعاتی در آن هستند که صدها هزار نفر پشت آنها اقامه می‌کنند. در این دستگاه حقوق‌دان‌های مورد قبول مجلس و قوه قضاییه و افراد و اشخاص مورد تأیید و انتصاب امام و رهبری در آن هستند، اگر اینها وضعشان این باشد که شما می‌گویید باید فاتحه همه چیز را خواند؟!

وی همچنین تأکید کرد: بنده توصیه می‌کنم که شما حیثیت خودتان را حفظ کنید. مردم این چیزها را می‌فهمند و حرفی نزنید که به ضرر خودتان تمام شود. کسی نمی‌خواهد شما از بین بروید و شما زیان بکنید. ما دلمان می‌خواهد همه و هر کسی که زیر لوای جمهوری اسلامی است، عزیز، مقتدر، توانا و در راه باشد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با بیان اینکه یکی از شاخص‌های ولایت مداری و قبول ولایت را در این می‌دانید که مطالبی که رهبر با تأکید قبول دارند آن را قبول کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در مورد فتنه بعضی اینطور شمرده بودند که رهبر انقلاب بیش از 200 مورد راجع به آن صحبت کردند و فرمودند که فتنه خط قرمز است، البته آن را به معیار می‌گذارم و می‌گویم که عده‌ای در طول این مدت چقدر درباره فتنه حرف زده‌اند و آن را محکوم کردند، چند کلمه در این رابطه گفتند؟ آیا اینها می‌توانند ادعای ولایت مداری بکنند.

به گزارش تسنیم، آیت الله جنتی در خطبه‌های اول نمازجمعه تهران بر حفظ زبان برای همه مسلمین تأکید کرد و گفت: زبان یکی از اعضای بدن است که باید برای جلوگیری از دور شدن از اخلاق آن را حفظ کرده تا دچار مشکل نشویم.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 653 ،
آیت الله علم الهدی:

فتنه ۸۸ رونوشت کودتای ۲۸ مرداد بود/استکبار ستیزی اصل انقلاب است
مشهد- امام جمعه مشهد اظهار داشت: فتنه ۸۸ رونوشت و برگرفته از طرح کودتای ۲۸ مرداد توسط آمریکایی ها با هدف براندازی انقلاب جهانی ایران اسلامی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه های سیاسی و عبادی نماز جمعه در رواق بزرگ امام خمینی(ره) گفت: فتنه ۸۸ رونوشت کودتای ۲۸ مرداد برای براندازی و ضربه زدن به نظام اسلامی بود.

خطیب جمعه مشهد افزود: از آن کودتا تا فتنه سال ۸۸ نزدیک به ۶۰ سال طول کشیده اما بررسی کارنامه ۶۰ ساله آمریکا با ایران نشان می دهد که در این دوران کشور ما از آمریکا جز خیانت و دشمنی هیچ چیز دیگری ندیده است و فتنه ۸۸ نیز نسخه برداشت شده آن کشور برای براندازی نظام و انقلاب مقدس ایران بود.

وی اضافه کرد: اگر بنا باشد در روی کره زمین دشمن های ملت خود را شناسایی کنیم در رأس آنها آمریکا است و بقیه دشمنان ما نیز وابسته به آن کشور هستند، جمهوری اسلامی ایران جز آمریکا و وابستگان به آن کشور هیچ دشمنی در دنیا ندارد.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به توافق هسته ای اخیر نیز گفت: ما به عزیزان مذاکره‌کننده خود هیچ اعتراضی نداریم.

وی افزود: آنها سربازانی بودند که در جبهه به جنگ دشمن رفتند و تمام دغدغه ما این است که در پس توافق و پس برجام آمریکایی‌ها چه کاری می خواهند بکنند.

وی ادامه داد: دهه آخر مرداد هر سال، خاطره عبرت‌آموز کودتای شیطانی ۲۸ مرداد و تسلط دو قرنه نابکارانه و دژخیم شاهنشاهی در این مملکت است.

نباید به آمریکایی ها اعتماد کرد

امام جمعه مشهد افزود: پیامد و نتیجه حادثه ۲۸ مرداد ثابت می کند که در هیچ زمان نباید به آمریکا اعتماد داشت و پیامد اعتماد به این کشور پیشامدهایی مانند این کودتا است.

وی ادامه داد: دکتر مصدق در مبارزه با انگلیس سعی کرد به یک قدرت بزرگ پناهنده شود، لذا با آمریکا دست دوستی داد و قرار شد نفت ایران را پس از پسگیری از انگلیس به آمریکا بفروشد.

آیت‌الله علم‌الهدی عنوان کرد: با این قرار و معاهده آمریکایی‌ها بر ایران مسلط شدند و دولت ملی مصدق را ساقط کردند و این همان نتیجه اعتماد بر شیطان بزرگ است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: آمریکا بساری از خودفروختگان را با چمدان پر از پول خرید و با پشتیبانی نیروهای نظامی خودفروخته به عرصه خیابان آورد و سعی کرد با این کودتا دولت ملی مصدق را نابود کند و موفق به این کار نیز شد و لذا این کودتا نشان می دهد که در هیچ شرایطی و با هیچ توافق و امضایی نباید به آمریکا اعتماد داشت.

تحریم دامن خود آمریکایی ها گرفت

خطیب جمعه مشهد عنوان کرد: سه روز پیش وزیر خارجه آمریکا طی مصاحبه‌ای با رویترز گفت اگر این توافق را امضا نمی‌کردیم و تحریم ها لغو نمی‌شد، دیگر دلار آمریکا ارز اصلی دنیا نبود و تحریم ها خود آمریکایی‌ها را بیچاره کرده بود.

وی ادامه داد: جان کری در ادامه آن مصاحبه خود اینطور گفته است که آمریکا می تواند یک طرفه تحریم ها را برگرداند و نیازی به نظر شورای امنیت نیز ندارد، همچنین گفته است که آمریکا از نظر سلاح اتمی ایران خیالش راحت شده و در سایر حوزه ها هر طور که بخواهد نیروی نظامی را داخل و جنگ را شروع خواهد کرد.

آیت‌الله علم‌الهدی خطاب به مسئولین و مدیران کشور بیان کرد: ۲۸ مرداد یک عبرتی است که اگر گوش به حرف روحانیت ندهند، کشور ضرر بزرگی خواهد دید.

وی افزود: روز ۲۷ مرداد مرحوم کاشانی نامه‌ای به مصدق نوشت و از او خواست که در فرصت ۲۴ ساعته‌ای که تا کودتا باقی مانده است، برای رفع آن اقدامی صورت پذیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مصدق به این نامه اعتنا نداشت و حتی جواب آن نامه را نیز نداد و اگر آن روز مصدق با روحانیت همکاری داشت و با بیانیه ای مشترک مردم را مانند انقلاب اسلامی به خیابان می آورد، آمریکا هیچوقت موفق به آن کودتا نمی شد.

عده ای در صدد بزک کردن چهره آمریکا هستند

خطیب جمعه مشهد با اشاره به تیتر برخی از روزنامه های کشور طی چند روز اخیر عنوان کرد: روز دوشنبه هفته گذشته یک خبرگزاری داخلی متنی را به اشتباه از روزنامه ای خارجی ترجمه کرد و پس از آن دو روزنامه ضد ارزشی با تیتر «طلای سیاه ایران آزاد شد» به جشن و پایکوبی پرداختند، در حالی که اصل این خبر صحت نداشت و آنها قصد داشتند چهره آمریکا را بزک کنند.

وی با اشاره به تشییع پرشکوه غواصان شهید افزود: شنیده شده است در جریان تشییع پیکر مطهر این شهدا یک طلبه جوان را به جرم پخش پلاکارد و سربندهای مرگ بر آمریکا در مشهد دستگیر کرده اند و لذا امیدوارم این خبر و خبرهای این چنینی صحت نداشته باشد.

آیت‌الله علم‌الهدی اظهار کرد: استکبار ستیزی مهمترین اصل انقلاب اسلامی است و همین موضوع موجب عزت آفرینی برای ملت ایران و اسلامی شده است.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 550 ،
اظهارات ضد و نقیض ابتکار در خصوص نسبت پرآبی به تالاب هامون در جمع خبرنگاران ،صدای اعتراض و واکنش کاربران فضای مجازی سیستان و بلوچستان بویژه سیستانیان را درآورد

طرح رویای سراب ابتکار برای پرآبی تالاب هامون/ ریزگردها بحرانی که کماکان بر سر سیستانی ها سایه افکنده است


واکنش های فعالان فضای مجازی نسبت به اظهارات چند روز متوالی معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور آنقدر پررنگ بود که صفحات رییس سازمان محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی را وادار به پاسخگویی کرد.


اظهارات ضد و نقیض ابتکار در خصوص نسبت پرآبی به تالاب هامون در جمع خبرنگاران ،صدای اعتراض و واکنش کاربران فضای مجازی سیستان و بلوچستان بویژه سیستانیان را درآورد،آنجا که ابتکار در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه در حال حاضر با ریشه‌یابی علت خشکی تالاب هامون، اگر چه حدود دو سال از ابتدای دولت یازدهم طول کشید با برداشتن دایک‌های مرزی، جریان آب وارد تالاب هامون شده و در حال حاضر پرآب است.
اظهارات ابتکار بر پرآبی هامون همچنان ادامه دارد،او همچنین معتقد است: خشکسالی علت اصلی بروز ریزگردها است و این مساله هم دست فرد یا سازمان خاصی نیست بلکه به گرم شدن زمین و تغییر اقلیم و بخشی هم به فقدان مدیریت بر عرصه های سرزمینی در منطقه بر می گردد.


و این درست همان رویای سرابی است که معصومه ابتکار در اوج بحران ریزگردها برای مردم سیستان دیده است و انگار کلمه ریزگردها برای رئیس محیط زیست کشورمان تا آنجا عادی شده است که برای مردم مظلوم سیستان !!! دیگر در سیستان کسی از کلمه ریزگردها واهمی ندارد و این کلمه مدتی است که با مردم این دیار عجین شده است و شاید به خاطر مهمان نوازی سیستانی هاست که این مهمان ناخوانده همچنان بر سر این مردمان سایه افکنده است.

دیگر گفتن جمله" ریزگردها در سیستان از حد بحران گذشت " رئیس سازمان محیط زیست کشور و مسئولین استانی را به تلاش برای رفع این بحران به تکاپو نمی کشاند بلکه فعلا طرح سراب پرآبی تالاب هامون را برای کاهش و تسکین آلام مردم سیستان راه اندازی کردند تا بعد باید چه کرد...

اما آنچه که در سیستان و پنج شهرستان زابل ،زهک ،هیرمند ،هامون و نیمروز می گذرد نه تنها سراب نیست بلکه واقعیتی تلخ از خشم و قهر طبیعت و عدم رسیدگی و توجه به مشکلات و معضلات این منطقه از سالیان متمادی است.


طبیعتی که روزگاری سرآمد، دیگر شهرهای ایران اسلامی بود اکنون گرفتار بیماری شده است که سالها طبیبی به خود ندیده است و امروز نفس های سیستان و تالاب هامونش به شماره افتاده است اما هنوز کسی صدای شماره های نفس سیستان را نمی شنود انگار همه منتظر مرگ سیستان و محو از خاطره ها هستند.

اوضاع چند روز گذشته سیستان به حدی بحرانی بود که ستاد مدیریت بحران بلافاصله شروع به توزیع گسترده ماسک و غذا میان مردم روستاهای در محاصره شن‌های روان و باز کردن راه دسترسی مردم کرد.

غلامعلی رفعت رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: ۸۸۴ نفر از مردم سیستان و بلوچستان بر اثر طوفان گرد و خاک در چند روز گذشته روانه بیمارستان ها و مراکز درمانی شدند.
رفعت افزود: این افراد به دلیل بیماری های تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از طوفان گرد و خاک از ساعت ۸ صبح ۱۷ مرداد تا امروز به بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کردند.

وی ادامه داد: متاسفانه با توجه به خشک شدن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده طوفان گرد و خاک همواره مردم منطقه به دلیل مشکلات مختلف که عمده ترین آنها بیماری های تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها مراجعه می کنند.

رفعت تصریح کرد: با وجود تداوم طوفان گرد و خاک در سیستان و بلوچستان پایگاه های اورژانس در کنار مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها آماده ارائه خدمات به بیماران هستند.

تالاب هامون در طول تاریخ همواره مورد هجوم خشکسالی بوده اما خشکسالی اخیر به دلیل دوره طولانی آن که حدود ۱۶ سال است؛ موجب به هم خوردن اکولوژی تالاب شده و هامون را در معرض آسیب جدی قرار داده است. تالاب هامون حدود ۵۷۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۰۰ هزار هکتار آن در خاک ایران است و ۱۷۰ هزار هکتار آن در خاک افغانستان واقع شده است.
متأسفانه قسمت عمیق تالاب در خاک افغانستان واقع شده و بخشی از تالاب که در ایران شده دارای عمق کمی است. زمانی که بستر تالاب خشک است؛ رسوبات از کف تالاب از طرف افغانستان کنده شده و وارد تالاب در ایران می‌شود و این سبب شده که تالاب ما کم عمق‌تر شود.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 640 ،
سرلشکر قاسم سلیمانی گفت:‌ جامعه‌ای که ایثار در آن وجود داشته باشد می‌تواند به پیروزی و سربلندی دست یابد و ایثار باید در همه سطوح جامعه و در ابعاد گوناگون معنا پیدا کند.

شهید میرحسینی از سیستان و بلوچستان به تنهایی یک لشکر بود


سرلشکر قاسم سلیمانی در جشنواره فرهنگی و هنری کرمان که در برج میلاد تهران برگزار شد، اظهار داشت: به عنوان یک کرمانی افتخار می‌کنم چنین نسبی دارم و زادگاهم دیار کریمان است.


فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره به ‌ویژه ایثارگران و خانواده‌های شهدا، افزود: بحث این جلسه ایثارگری و کرمان است؛ من نمی‌توانم از کرمان بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان نام ببرم؛ چون لشکر ثارالله که به نوعی نهاد سلحشوری خطه شرق کشور ماست، اجتماعی از جوانان و مردان این سه استان است.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به اینکه نام بردن از کرمان بدون توجه به سیستان و بلوچستان و هرمزگان کار شایسته‌ای نیست اظهار داشت: کرمانی‌ها به شهید میرحسینی از سیستان و بلوچستان به عنوان فرمانده واقعی کشور که به تنهایی یک لشکر بود، شهید شهسواری که با دست‌های بسته در محاصره دشمن فریاد مرگ بر صدام ضد اسلام سر‌می‌داد، شهید حاجبی حرارت معنوی حقیقی و شهید محمدرضا فرخی که از بندرعباس بود و در لحظه‌های آخر عمر خود با بدن غرق در خون گفت حقم را ادا کردم، افتخار می‌کنند.

سرلشکر سلیمانی با تاکید بر اهمیت و اثرگذاری استان کرمان یادآور شد: در دوران دفاع مقدس از ۱۳ عملیات مهمی که در حال انجام بود لشکر ۴۱ ثارالله کرمان در عملیات‌های کربلای ۵، خیبر، بدر و والفجر ۱۰ به زیبایی تمام و با نهایت تلاش و انرژی خود توانستند رشادت‌ و دلیری‌های بی‌نظیری از خود به جای گذارند و استان کرمان در مقابله با دشمن به صورت پیشتاز عمل می‌کرد.

وی تصریح کرد: جامعه‌ای که ایثار در آن وجود داشته باشد می‌تواند به پیروزی و سربلندی دست یابد و ایثار باید در همه سطوح جامعه و در ابعاد گوناگون معنا پیدا کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه بیان کرد: همه اعضای بدن نقش بسیار مهم و ضروری دارند و جامعه ایرانی هم مانند بدن انسانی است که همه اعضای آن جزء لاینکف و با اهمیت کشور می‌باشند و کرمان هم به عنوان یکی از بخش‌های اساسی جامعه ایرانی است که کمتر به دلیری و سلحشوری آن‌ها پرداخته شده است.

وی از حادثه حلبچه به‌عنوان یکی از حوادث مهمی که در دوران جنگ تحمیلی رخ داد و رفتار صدام در این حادثه از گرگ هم بدتر بود یاد کرد و افزود: در این شرایط مردم سلحشور ایران با مقاومت‌های ارزنده خود نشان دادند که نقش بسیار مهمی در حفظ حکومت و جامعه خود دارند.

سلیمانی اشاره کرد: در زمان جنگ تحمیلی جمعیت کرمان قریب یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود که ۴۵ درصد از این جمعیت را قشر خواهران و ۱۵ درصد آن را جوانان و نوجوانان زیر ۱۴ سال و پیران بالای ۷۰ سال تشکیل می‌دادند و می‌توان گفت قریب ۶۰ درصد از این جمعیت توانایی حضور در صحنه جنگ را نداشتند.

وی ادامه داد: در این شرایط حدود ۱۲۰ هزار نفر از استان کرمان روانه جنگ شدند و قریب ۲۶ هزار نفر ایثارگر می‌باشند که عدد بسیار قابل توجهی است و شهیدان، جانبازان و ایثارگران کرمانی نمونه بارزی از نمایش اقتدار یک ملت می‌باشد.

وی گفت: جنگ تحمیلی از استثنایی‌ترین حوادث در دنیا بود که در آن شرایط، کاروان‌های عظیم مردمی با روحیه‌ای بسیار قوی به سمت جبهه به راه می‌افتاد.

فرمانده نیروی قدس سپاه بیان کرد: نیازهای جبهه توسط خانواده‌ها و به‌ویژه خانواده‌های محروم مانند زابل که خودش مرکز محرومیت است تامین می‌شد و همین ایثارگری مردم بود که فکر تهاجم را در ذهن دشمنان محو می‌کرد.

وی تاکید کرد: جبهه یک مدرسه انسان‌ساز و اثرگذاری بود که تا ابد اثرش جاودان خواهد ماند و گاهی جنگ به حدی در هم تنیده می‌شد که جنازه‌ها و زنده‌هایی که دفاع می‌کردند قابل تفکیک نبودند.

فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: در خانه یکی از علمای کرمان، نوجوانی کم سن و سال بود که فرمانده گردان به امام جمعه گفت فرزند شما به درد جبهه می‌خورد و آن امام جمعه پاسخ داد فرزندم سن پایینی دارد اما چون تو گفتی اجازه می‌دهم.

وی با اشاره به افتخارات بزرگی که از استان کرمان برخواسته‌ بودند عنوان کرد: ما به خود افتخار می‌کنیم که جوانانی داشتیم همچون مغفوری، شهسواری، میرحسینی، جمالی، بادپا، الله دادی و غیره که عمرخودشان را در انتظار رسیدن به محبوب سپری کردند و فرصت‌های خود را غنیمت شمردند و خود را پس از ۲۵ سال به قافله شهدا رساندند.

سردار سلیمانی گفت: همه ما به داشتن بی بی سکینه که جز یک فرزند هیچ قومی نداشت، عباس ماریچی که پدر او از فقر فرار کرد، شهید شمس الدینی پیرمرد ۷۰ ساله غواص و شهید باهنر که مایه افتخار روحانیت، مدیریت است افتخار می‌کنیم.

وی به شهید تاجیک که از روی پل کانال ماهیگیری عبور می‌کرد و در حین شهادت هرگز کمر خود را خم نکرد و ایستاده می‌دوید اشاره کرد و افزود: امید است روح ایثار و فداکاری که روح حیات جامعه است، مستدام باشد و بتوانیم راه شهدا و امام راحل(ره) را ادامه دهیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: ما در جامعه‌ای با عطر شهادت و ایثار زندگی می‌کنیم و عطر جانفشانی، فرهنگ مقاومت و پایداری در جای جای سرزمین ایران مشهود است و لازم است وظایف خود را در جایگاه خود به‌درستی انجام دهیم و امروز جوانان کرمان با همان صلابت و توکل به خداوند که در دوران دفاع مقدس نزد رزمندگان بود، در صحنه‌ها حاضر هستند.
برچسب ها :
تعداد بازدیدها : 642 ،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 15637
  • بازدید امروز :5
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این هفته : 5
  • بازدید این ماه : 250
  • تعداد نظرات : 2
  • تعداد کل پست ها : 10
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه